///وظایف شرکت مدیریت ساختمان

وظایف شرکت مدیریت ساختمان

وظایف شرکت مدیریت ساختمان

وظایف شرکت مدیریت ساختمان در مجتمع های مسکونی، اداری و تجاری طیف وسیعی از خدمات را در بر گرفته که توسط مدیر ساختمان اجرا می‌شود.

مقدمه

در طول دهه اخیر شاهد تغییراتی در سبک ساخت و ساز ساختمان های نوساز و تبدیل ساخت سنتی به ساختمان های لوکس بوده ایم. سازندگان برند در سازه هایشان سعی می کنند تمامی امکانات رفاهی را لحاظ و ساختمانی لوکس و درخور تولید نمایند. اما بعضاً به دلیل عدم رشد فرهنگ آپارتمان نشینی برخی بهره برداران متناسب با یک ساختمان فاخر و همچنین عدم وجود مدیری حرفه ای و هماهنگ کننده در شروع بهره برداری ساختمان، ناهنجاری هایی بوجود آمده است.در شروع سکونت و بهره برداری از یک مجتمع، این ناهنجاری ها قطعاً صدمات جبران ناپذیری به حس اطمینان و اعتماد ساکنین زده و در ادامه ایام سکونت با افرادی گارد گرفته و لجوج در تعامل خواهیم بود.

استفاده از یک شرکت مدیریت ساختمان حرفه ای در ابتدای بهره برداری یا در طول آن که بخوبی به وظایف خود عمل می نماید، موجب جلوگیری از برخوردهای غیر ضروری ساکنین و مالکین با یکدیگر شده و فضایی سرشار از نشاط و امید برای استفاده کنندگان به ارمغان می آورد. 

 

وظایف شرکت مدیریت ساختمان
کارآفرین

از سوی دیگر خانه محلی برای داشتن بسیاری مواهب از جمله رفاه و برخورداری از جدیدترین امکانات و امنیت در زندگی، سکونت در خانه ای مناسب، بهره مند ساختن خانواده و فرزندان از بیشترین امتیازها، کسب احترام و عزت است. هدف نهایی زندگی کامیابی است و دیدن آنکه زندگی پیوسته شادمانه تر و رضایت بخش تر می شود. کامیابی و موفقیت یک نگرش است، یک باور و یک عادت است. موفقیت در داشتن خانه یا محل کاری این چنینی همانند امور دیگر نیازمند مدیریت اصولی و صحیح می باشد.

توسعه مهندسی نیکان جهت حمایت از سبک زندگی و شان حرفه ای افراد موفق، به عنوان مدیر ساختمان ، برای ایشان سکونتگاه های درخور مهیا می سازد.

مدیریت ساختمان کلیه اقدامات اداری ، مالی ، خدماتی و حقوقی است که حقوق مالکین و خدمات مورد انتظار آنان را نسبت به یکدیگر ، به محل کار یا سکونت ، پیگیری و به انجام می‌رساند.

وظایف شرکت مدیریت ساختمان

در ساختمان های فاخر به شرح زیر ارائه می شود:

الف- خدمات عمومی

ب- خدمات اختصاصی (VIP)

شرح وظایف شرکت مدیریت ساختمان

الف – خدمات عمومی مدیریت ساختمان

 1. مدیریت امور اداری و مالی ساختمان
 2. مدیریت منابع انسانی ساختمان
 3. مدیریت تعمیرات و نگهداری ساختمان
 4. مدیریت امنیت، حفاظت فیزیکی و مانیتورینگ ساختمان
 5. مدیریت حرفه ای پارکینگ ساختمان
 6. مدیریت نظافت و خانه داری ساختمان
 7. مدیریت فضای سبز ساختمان

ب – خدمات اختصاصی مدیریت ساختمان

 1. مدیریت فضا‌های خاص ساختمان
 2. کترینگ و پذیرایی ساختمان
 3. برنامه ریز مراسم بهره‌برداران ساختمان
 4. مدیریت تشریفات ساختمان
 5. مدیریت املاک بهره‌برداران ساختمان
 6. خدمات هتلینگ لوکس ساختمان
 7. چیدمان، دکوراسیون و گل آرایی ساختمان

 Building Management Services

الف – خدمات عمومی مدیریت ساختمان

۱. مدیریت اداری و مالی

انجام با دقت و اجرای بی نقص این بخش از وظایف شرکت مدیریت ساختمان ، امنیت ذهنی و راحتی خیال مالکین و بهره برداران را تأمین می نماید. بطور معمول مالکین به این بخش بیش از قسمتهای دیگر و بیش از آنچه نیاز است، اهمیت می دهند. برخی از این خدمات جزء خدمات پایه توسعه مهندسی نیکان و برخی دیگر بصورت سفارشی بسته به نوع قرارداد قابل انجام می باشند. مدیر ساختمان در حوزه امور اداری و مالی موارد زیر را می بایست به انجام رساند:

 • تهیه و تنظیم پیش نویس اساسنامه و آئین نامه های سکونت یا فعالیت ساختمان با نظر مالکین و بهره برداران محترم و براساس قوانین جاری کشور

بهره برداران یک مجموعه ساختمانی به جهت استفاده از یکسری امکانات بصورت مشترک گرد آمده‌اند، لذا تنظیم  اساسنامه بیشتر از هر مورد دیگری جز ملزومات اجرایی یک مجتمع و مدیریت ساختمان است. اساسنامه حق و حقوق ساختمان، مالکین، بهره برداران و مدیر ساختمان نسبت به یکدیگر را مشخص می کند.

 • تشکیل مجامع عمومی و فوق العاده به در خواست هیأت مدیره ساختمان
 •  جمع داری اموال مجموعه و بازدید دوره ای ساختمان

جمع داری و آماردهی اموال مجموعه جزء اولین اقدامهای یک مدیر ساختمان است. دارایی‌های مالی و مادی یکی از مهم ترین سرمایه های یک نهاد یا فرد محسوب می شود. مهم ترین هدفی که جمع داری اموال به دنبال آن است حفظ و استفاده صحیح از اموال است. یکی از نکات بسیار مهم در برندینگ ساختمان نیز ثبت شناسنامه کالا ها و محاسبه عمر مفید آن ها است.

 • جمع‌آوری اطلاعات و مستندات و تهیه شناسنامه فنی ساختمان

مستندات به مجموعه اسنادی مانند شناسنامه فنی ساختمان، فهرست اموال، مستندات فنی تعمیرات و نگهداری، صورت بدهی ها و پرداختی‌هایی مثل قبوض انرژی مصرف شده (آب،برق،گاز)، مالیات، پایان کار و پرداختی پسماند های شهرداری و  … اطلاق شده که به دو دسته مستندات عمومی و مستندات خصوصی تقسیم می شوند.

 •  بودجه بندی، نگهداری و کنترل حساب ها

این بخش بودجه بندی کلیه هزینه های ثابت و متغیر و ذخیره اضطراری، انجام کلیه دریافت ها و پرداخت ها، نگهداری حساب های مالی و صندوق ساختمان را شامل می شود. حسابداری به صورت سنتی یا با استفاده از سیستم آنلاین مالی حرفه ای مدیریت ساختمان می تواند انجام پذیرد.

 • امور حقوقی

در صورت بروز مشکل یا عدم پرداخت عامدانه شارژ، مدیر ساختمان رأسا یا با استفاده از مشاورین شرکت که از اعضاء کانون وکلاء دادگستری می باشند، اقدام به رفع می نماید. رفع معارضان احتمالی، اخذ مفاصاحساب های لازم از ارگان ها، اخذ کلیه مجوزهای لازم از وظایف شرکت مدیریت ساختمان می باشد.

 • تهیه بیمه نامه های لازم

 انجام به موقع و با پوشش مناسب تمامی بیمه های لازم یک ساختمان از وظایف شرکت مدیریت ساختمان است. بیمه هایی از قبیل: آتش سوزی، مسئولیت، آسانسور و …

همچنین شرکت مدیریت ساختمان می بایست مسئولیت خود را در قبال ساختمان، مالکین و هیأت مدیره ساختمان، نیروی انسانی شاغل در ساختمان و افراد ثالث بیمه نماید.

 • امور دیگر

راه اندازی مراکز تماس جهت ثبت نظرات ، درخواست ها و اعلانات

مدیریت بودجه
وظایف شرکت مدیریت ساختمان
مدیر ساختمان
مدیر ساختمان

۲. منابع انسانی

از وظایف شرکت مدیریت ساختمان بکارگیری منابع انسانی با لباس متحد الشکل براساس نیازهای مجتمع ساختمانی به شرح زیر می باشد:

 • تامین، آموزش و مدیریت نیروی انسانی تمام وقت و نیمه وقت

نیروی انسانی شامل: مدیر داخلی ساختمان، لابی من، نگهبان، سرایدار، باغبان، نیروی خدماتی – نظافتی و روم سرویس، مسئول پارکینگ، بل بوی، آشپز و باریستا، سرویس کار تأسیسات – آسانسور و … می بایست در ابتدای بکارگیری و سپس بصورت دوره‌ای براساس نیاز مجموعه آموزش داده شوند.

 • تهیه شرح وظایف و برنامه کاری روزانه هریک از نیروی انسانی شاغل در ساختمان با نظر مالکین

اغلب در ابتدای بکارگیری نیروی انسانی، شرح کاری متناسب با ساختمان و خواست بهره‌برداران برای هریک تنظیم می گردد.

 • نظارت بر حسن کار نیروی انسانی

بصورت ماهیانه کلیه افراد شاغل در ساختمان می بایست مورد ارزشیابی قرار گیرند.

۳. تعمیرات و نگهداری (ساختمان و تأسیسات)

از مهم ترین وظایف شرکت مدیریت ساختمان ، تعمیرات و نگهداری ساختمان و تأسیسات آن است. اقدامات پیشگیرانه و به موقع موجب افزایش طول عمر ساختمان و حفظ کیفیت و کارایی سیستم ها گشته و زندگی را رضایت بخش می سازد. شرکت مدیریت ساختمان می بایست با بکارگیری نیروهای متخصص این وظیفه را به بهترین نحو ممکن انجام دهد. توسعه مهندسی نیکان با برخورداری از سالیان سال تجربه در صنعت ساختمان گزینه مناسبی برای ارائه این خدمات به عنوان شرکت مدیریت ساختمان می باشد. سرویس تعمیرات و نگهداری شامل مواردی از این قبیل می باشند:

 • ساختمان
 • مقاوم سازی
 • تعمیرات، شستشو و نگهداری نما
 • تعمیرات و نگهداری مشاعات (بام، راه پله، راهروها، پارکینگ، لابی، حیاط و محوطه و …)
 • بروز رسانی و ارتقاء ساختمانی مشاعات
 • تأسیسات
 • تأسیسات مکانیکی

سیستم سرمایش / گرمایش و کلیه تجهیزات مربوطه در موتورخانه و بام – موتورخانه و تصفیه خانه استخر – اگزاست ها – پمپ خانه و مخازن آبرسانی و سیستم اطفاء حریق

 • تأسیسات برقی

سیستم توزیع برق(تابلوها)، سیستم روشنایی و نورپردازی، آنتن مرکزی، آیفون، دوربین مداربسته، اعلام حریق، ارتینگ و …

 • سیستم برق اضطراری

دیزل ژنراتور و تابلوهای مرتبط

 • سیستم هوشمند و BMS و مدیریت مصرف انرژی
 • شبکه و کامپیوتر
 • آسانسور و پله برقی
 • تأسیسات ویژه

سیستم مکانیزه پارکینگ، روف ماشین، کلایمبر و …

تعمیرات و نگهداری
اتاق کنترل
مدیریت پارکینگ

۴ – امنیت، حفاظت فیزیکی و مانیتورینگ

از وظایف شرکت مدیریت ساختمان تأمین امنیت با استفاده از نیروی انسانی و سیستم های حفاظتی و امنیتی براساس سطح نیاز مجموعه می باشد.

 • نیروی انسانی
 • لابی من ۲۴ ساعته
 • نگهبان با تجهیزات حرفه‌ای
 • تجهیزات و سیستم ها
 • دوربین های نظارتی با امکان کنترل در محل و از راه دور
 • سیستم های حفاظتی ، پیشگیرانه و دزدگیر
 • مرکز بیسیم

۵- مدیریت پارکینگ

در ساختمان های اداری و تجاری مدیریت پارکینگ از اهمیت ویژه‌ای از بابت درآمدزایی و رفاه بهره‌برداران و مراجعین این مجموعه ها برخوردار می باشد. لذا شرکت مدیریت ساختمان می بایست به این بخش توجه خاصی داشته باشد.

 • پیاده سازی سیستم هوشمند یا سنتی مدیریت پارکینگ

ارائه خدمات valet parking ، بهره‌برداری تجاری از پارکینگ، بهره‌برداری از سیستمهای مکانیزه با بکارگیری نیروی انسانی لازم

 • کارواش و اتوسرویس

ارائه این خدمات می تواند بصورت تمام وقت و نیمه وقت برای پروژه های مسکونی، اداری و تجاری ارائه گردد.

۶- مدیریت نظافت و خانه داری

این خدمات شرکت مدیریت ساختمان از منظر رفاهی و برندینگ ساختمان نقش بسزایی داشته و با استفاده از نیروی انسانی آموزش دیده می توان انتظارات بهره‌برداران مجتمع را برآورده نمود.

 • نظافت عمومی مشاعات
 • خانه داری و خدمات روم سرویس

۷- مدیریت فضای سبز

کاشت، رسیدگی (هرس و وجین) و نگهداری توسط نیروی کارآزموده باغبانی در بازه های زمانی لازم و مورد نظر ساکنین از وظایف شرکت مدیریت ساختمان است. القاء بخش قابل توجهی از حس خوب زندگی و دید مثبت به بازدید کنندگان و بهره‌برداران ساختمان توسط فضای سبز صورت می گیرد. امروزه با وجود روف گاردن در مجتمع ها و استفاده مستمر ساکنین، نقش باغبانی و رسیدگی فضای سبز بسیار پر رنگ تر از گذشته می باشد.

وظایف شرکت مدیریت ساختمان

تمام یا بخشی از این خدمات مدیریت ساختمان بر اساس نوع و سطح قرارداد در ساختمان مسکونی، اداری و تجاری شما قابل اجرا می باشد.

ب – خدمات اختصاصی مدیریت ساختمان

از وظایف شرکت مدیریت ساختمان ارائه خدمات مورد درخواست و خاص هر مجتمع ساختمانی مسکونی، اداری و تجاری با سطح کیفی لوکس می باشد. این خدمات با نظارت شرکت مدیریت ساختمان برای تمامی یا بخشی از ساکنین قابل ارائه می باشند.

۱. مدیریت املاک

شرکت مدیریت ساختمان به دلیل حضور دایمی در ساختمان و آشنایی با وضعیت آن ، همچنین به علت اعتماد مالکین و سرمایه گذاران، می تواند از گزینه های مناسب در مدیریت املاک ایشان باشد.مدیریت املاک شامل خدماتی نظیر: نماینده خرید، نماینده فروش و مدیریت اجاره داری املاک باشد. توسعه مهندسی نیکان با تیمی حرفه‌ای این خدمات را به مالکین و بهره‌برداران ساختمان ارائه می دهد.

وظایف شرکت مدیریت ساختمان
برنامه ریز مراسم
تشریفات

۲- برنامه ریز مراسم

امروزه به علت انواع و اقسام مشغولیت هایی که همه با آنها درگیر هستیم، از انجام برخی کارها باز می مانیم. یا به علت وجود طیف گسترده امور در برخی از آنها تخصص نداریم. یک شرکت مدیریت ساختمان حرفه ای می تواند امور مربوط به مراسم های شما را به بهترین نحو اجرا نماید.

ممکن است برای برگزاری جشن تولد عزیزمان وقت کافی نداشته باشیم یا به خاطر نوع کار امکان شرکت در جنگ ها و نمایش های سرگرم کننده را نداشته باشیم. توسعه مهندسی نیکان همه این موارد را در سالن اجتماعات مجموعه با بهترین سطح کیفی برای تمام یا بخش در خواست کننده اجرا می نماید. برخی خدمات ما به شرح زیر می باشند:

برگزاری افتتاحیه و تشریفات مورد نیاز مراسم، همایش ها، جشن ها و گردهمایی های مناسبتی و برنامه های سرگرمی برای خانواده ، بانوان ،کودکان و نوجوانان از توانایی‌های مجموعه توسعه مهندسی نیکان می باشد.

۳- تشریفات

از الزامات یک ساختمان فاخر و برند مسکونی، اداری و تجاری وجود خدمات و سرویس دهی تشریفات می باشد. جهت هماهنگی هرچه بهتر تیم ها و ساخت برندی مستحکم در صنعت ساختمان، شرکت مدیریت ساختمان از بهترین گزینه های ارائه این خدمات می باشد.

 • تامین نیروی امنیتی (بادیگارد) و حفاظتی مراسم و اشخاص
 • دستیار شخصی
 • کرایه خودرو با و بدون راننده

۴. مدیریت فضاهای خاص

راه اندازی هریک از این فضاها بطور معمول توسط تیم بهره‌برداری ساختمان و مدیریت توسط مدیر ساختمان انجام می پذیرد. توسعه مهندسی نیکان با بهره‌گیری از تیمی حرفه‌ای و متخصص امکان ارائه این خدمات را به صورت توأم دارا می باشد. این خدمات می‌تواند بصورت تمام وقت و پاره وقت و در سطوح گوناگونی از سرویس دهی به بهره‌برداران ارائه گردد. در برخی مجموعه ها امکان در آمدزایی از این فضاها وجود داشته که می توان برای هریک برنامه های مناسبی پیشنهاد کرد.

 • سالن همایش، اجتماعات و کنفرانس
 • فضاهای اشتراکی، سوئیت میهمان و فضاهای استیجاری کوتاه مدت
 • گالری و نمایشگاه
 • سینمای خانگی
 • فضای اختصاصی نگهداری و بازی کودکان
 • مرکز تفریحی (Recreation Center ) : اتاق ورزش ، اتاق بازی ، اسپا و …
سینمای خانگی
روم سرویس

۵ -خدمات هتلینگ لوکس

ساختمان شما می تواند مانند یک هتل ۵ ستاره به شما سرویس دهد. تیم مدیریت ساختمان توسعه مهندسی نیکان آمادگی ارائه این خدمات را در سطوح مختلف داشته و ساختمان شما را به یک ساختمان برند تبدیل می نماید.

 • روم سرویس
 • کترینگ و پذیرایی
 • لاندری و خشکشویی

۶- چیدمان، دکوراسیون و گل آرایی

چیدمان فصلی ، تغییر دکوراسیون سالیانه و گل آرایی هفتگی از وظایف شرکت مدیریت ساختمان حرفه ای می باشد. این خدمات کیفیت و سطح زندگی بهره‌برداران را تا حد زیادی بهبود بخشیده و علاوه بر ایجاد ساختمانی خاص، به برندینگ مجموعه نیز کمک شایانی خواهد نمود. پروژه های مسکونی، اداری و تجاری انجام گرفته توسط توسعه مهندسی نیکان گواه این ادعاست.

لابی

لطفاً جهت اطلاع از خدمات مدیریت ساختمان ما به صفحه مربوطه مراجعه فرمایید.

برخی همکاران که در انجام وظایف شرکت مدیریت ساختمان ما را یاری می نمایند:

۱. شرکت های بیمه تحت پوشش بیمه مرکزی ایران

۲. کانون وکلاء دادگستری

۳. موسسات حفاظتی با مجوز و تحت نظارت نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران

تماس با ما

لطفاً جهت دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان در خصوص مدیریت ساختمان‌ با ما تماس بگیرید.

۱۳۹۷/۷/۱ ۹:۲۵:۳۰

يك ديدگاه

 1. محمد شهریور ۱۰, ۱۳۹۸ در ۱۵:۱۴- پاسخ دادن

  خدمات بسیار جالبی ارائه میکنید . مقاله مفیدی بود

ثبت ديدگاه

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.