نکاتی درباره طراحی و ساخت ویلا

تعیین هدف از طراحی  و ساخت ویلا

شروع پروژه طراحی و ساخت ویلا، برای همه افراد حتی کسانی که خودشان هم در این زمینه تخصص دارند، کاری چالش برانگیز است. قبل از آن که شروع به طراحی و ساخت ویلا کنید، تنها کاری که باید انجام بدهید این است که فکر کنید چرا به جای خرید یک ویلا، قصد دارید آن را بسازید؟ هرکسی برای انجام این کار می تواند دلایل متفاوتی داشته باشد. برخی از افراد می خواهند محلی برای استراحت و تفریح همسر و فرزندانشان ایجاد کنند. برخی دیگر نیز ممکن است بخواهند بعد از ساخت ویلا، آن را اجاره داده یا به فروش برسانند و در این میان سودی کسب کنند.

اما چیزی که مهم است، این است که در تمام طول پروژه طراحی و ساخت ویلا به خاطر داشته باشید که “چرا” می خواهید خودتان ویلای مورد نظرتان را بسازید. در این صورت در طول سخت ترین لحظاتی که پیش رو خواهید داشت، می توانید انگیزه خود را حفظ کنید. اما از انگیزه های شخصی که بگذریم، قبل از آن که برای ساخت و ساز دست به کار شوید، لازم است که مهمترین نیازهای پروژه خود را بشناسید.

در زیر تعدادی از پروژه های طراحی و ساخت ویلا که توسط توسعه مهندسی نیکان انجام شده است را مشاهده می کنید

عکس اول ویلا خسروان

قدم های اولیه در طراحی و ساخت ویلا

 • طراحی ایده

در صورتی که تصمیم به ساختن ویلا دارید، ابتدا لازم است تا ایده خود را طراحی کنید. برای انجام چنین کاری شما نیازی به استفاده از نرم افزار‌های طراحی نخواهید داشت. شما می‌توانید برای پیاده سازی ایده خود در رابطه با ساختن ویلای سفارشی‌تان از یک تکه کاغذ و مداد کمک بگیرید. در این صورت شما هرآنچه را که انتظار دارید ویلا‌ی‌تان داشته باشد را می‌توانید طراحی کنید؛ بنابراین در این مرحله از طراحی و ساخت ویلا، فرد تمام آنچه را که در نظر دارد، طراحی خواهد کرد.

 • تحقیقات میدانی

قبل از اینکه وارد فاز‌های عملیاتی در رابطه با ساختن ویلا شوید، بهتر است تحقیقاتی در رابطه با مکانی که قرار است ویلا ساخته شود را انجام دهید؛ به طور مثال در صورتی که به جنگل علاقه‌مند هستید، بهتر است زمین خود را در مناطق جنگلی انتخاب کنید.

از آنجایی که هدف بسیاری از افراد از ساختن ویلا، فرار کردن از شلوغی‌های شهر است؛ به همین خاطر این دسته از افراد انتظار دارند محیطی را که می‌خواهند برای ساختن ویلا انتخاب کنند، همواره آرام باشد تا بتوانند در آرامش کامل در آن زندگی کنند.

 • در رابطه با ساختن ویلا به آینده فکر کنید.

اگر شما جزو آن دسته از کسانی هستید که تصمیم گرفته اید ویلای شخصی خود را بسازید، بهتر است به چند نکته مهم در رابطه با طراحی و ساخت ویلا توجه داشته باشید. آیا برای مدت طولانی قصد دارید از ویلا استفاده کنید؟  آیا افراد سالخورده نیز قصد دارند از این ویلا استفاده کنند؟ این‌ها همه سوال های مختلفی هستند که باید شما به آن در رابطه با طراحی ویلا پاسخ دهید.

در صورتی که اگر قرار است افراد مختلفی از ویلا استفاده کنند و همچنین اگر می‌خواهید در آینده ویلای خود را به عنوان دفترکارتان در نظر بگیرید، لازم است آن را به گونه‌ای طراحی کنید که قابلیت انعطاف‌پذیری داشته باشد. در نتیجه توصیه می‌کنیم، طرح‌ها و ویژگی‌های مدنظر خود را به گونه‌ای پیاده‌سازی کرده باشید که بتوانید در آینده نیز از ویلایی که ساخته‌اید، استفاده کنید.

 • انتخاب مهندس مشاور در طراحی و ساخت ویلا

حتی اگر شما یک معمار یا طراح ساختمان نباشید، باز هم باید دقیقا بدانید که طراحی و ساخت ویلا شما قرار است به چه شکلی انجام شود. می توانید از یک مهندس مشاور در این زمینه کمک بخواهید. در چنین مواقعی لازم است اطلاعات دقیقی از تعداد اتاق ها، اندازه آن ها، ساختار کلی ویلا و امکانات مورد نظرتان را به مشاور پروژه اعلام کنید. همچنین سیستم های سرمایش و گرمایش، سیستم های صوتی و تصویری، عایق بندی و هوشمندسازی ساختمان نیز از جمله مواردی هستند که با توجه به میزان بودجه خود باید در مورد آن ها فکر کنید.

 • متناسب بودن ویلا با سبک زندگی شما

در این مرحله از طراحی و ساخت ویلا شما باید اطمینان حاصل کنید که ویلای مورد نظر، با سبک زندگی شما و خانواده تان سازگاری دارد. به عنوان مثال شما ممکن است به یک آشپزخانه بزرگ که به اتاق نشیمن مسلط باشد، نیاز داشته باشید. یا یک حیاط پشتی بخواهید که برای دورهمی های دوستانه از آن استفاده کنید.

 • انتخاب نوع معماری در طراحی و ساخت ویلا

نکته بعدی که باید به آن دقت کنید، سبک معماری ویلا است. آیا به دنبال یک ویلای سنتی هستید یا مدرن؟ آیا منظره خاصی در اطراف ویلای شما وجود دارد که بخواهید از پنجره اتاق خود به آن دید داشته باشید؟ وجود نور طبیعی در داخل ساختمان چقدر برای شما مهم است و آیا به خاطر بهره مند شدن از آن، حاضر به تغییر نقشه ویلای خود هستید؟

مهندس مشاور طراحی و ساخت ویلا
 • اولویت بندی ویژگی ها

پس از اینکه زمین مورد نظر خود را انتخاب کردید، بهتر است، ویژگی ها و طرح های خود را در ارتباط با ساختن ویلا اولویت بندی کنید؛ به عنوان مثال، بسیاری از افراد قصد دارند ویلای خود را به صورت فانتزی بسازند، در این حالت شما باید هزینه بیشتری نیز پرداخت کنید که این کار ممکن است از بودجه در نظر گرفته شده شما نیز فراتر برود. تجملات و پیاده سازی ویژگی‌های مختلف، شما را با هزینه‌های هنگفتی در رابطه با ساختن ویلا روبه رو خواهد کرد؛ بنابراین توصیه می‌کنیم تمام ویژگی‌ها و طرح‌هایی که در رابطه با ساختن ویلای‌تان در نظر دارید را اولویت بندی کنید. در صورت انجام چنین کاری شما می‌توانید بودجه خود را متناسب با ویژگی‌هایی که در رابطه با طراحی و ساخت ویلا انتظار دارید، خرج کنید.

 • مشخص کردن بودجه و زمان طراحی و ساخت ویلا

علاوه بر این ها، بودجه شما یکی از کلیدی ترین عناصری است که در طراحی و ساخت ویلای رویایی تان موثر است و معمولا هم به جز شریک زندگی، نباید شخص دیگری از آن اطلاع داشته باشد. اما برای آن که تیم طراحی ویلای شما دقیق بداند که هزینه ها و امکانات مورد نظرتان را چگونه مدیریت کند، باید برآورد دقیقی از بودجه داشته باشید.

زمانبندی مورد نظر هم اصل مهمی است که باید آن را در نظر داشته باشید. بسیاری از اوقات افراد می خواهند هنگام تولد، سالگرد ازدواج یا عید نوروز در ویلای جدیدشان باشند اما توصیه می کنیم هرگز زمانبندی ساخت ویلای خود را بر اساس تاریخ های مهم تنظیم نکنید! در عوض روی تاریخ شروع پروژه تمرکز کنید و از تیم طراحی و ساخت ویلای خود بخواهید که برآورد دقیقی از زمان پایان پروژه داشته باشند.

برآورد زمان و بودجه
 • تهیه پیش‌نویس و پروانه ساخت

یکی دیگر از مراحلی که باید برای ساختن ویلا طی کنید، آماده کردن قرارداد‌های مختلف برای دریافت پروانه ساخت است. در این مرحله معمار، پیش نویس اولیه را برای گرفتن مجوز ساخت آماده می‌کند. این پیش‌نویس شامل: نقشه کلی ویلا و محل قرار گرفتن آن در زمین و همچنین نام صاحب ملک می‌شود. در صورتی که صحت اطلاعات داده شده توسط مهندسین تایید شود، پروانه ساخت و ساز صادر خواهد شد. پس از دریافت مجوزها و تاییدیه‌های لازم، صاحب زمین می‌تواند وارد مرحله اصلی، یعنی همان طراحی و ساخت ویلا شود.

 • تجزیه و تحلیل پروژه

پیش از اینکه وارد مرحله پیاده سازی نقشه شدید، لازم است تا با کمک معمار و همچنین کمک گرفتن از مهندسین مشاور، نقاط قوت و ضعف، تهدید‌ها و فرصت‌های طرح خود را بررسی کنید. با انجام این بررسی‌ها شما می توانید به این مسئله پی ببرید که تا چه اندازه موفق خواهید شد به اهداف‌تان در رابطه با ساخت ویلا دست پیدا کنید. انجام مشاوره می‌تواند به صورت مستقل انجام شود و یا اینکه بخشی از قرارداد طراحی شما با پیمانکاران‌تان باشد.

 • طراحی و پیاده سازی نقشه

در این فاز از طراحی و ساخت ویلا، معمار برنامه‌ریزی  و گزارش کاملی از روند پیشرفت ساخت و ساز به مالک ارائه خواهد کرد. همچنین در این مرحله از ساخت و ساز تمام پیمانکاران و مشاوران پروژه مشخص خواهند شد. معمار با توجه به برنامه ریزی هایی که خواهد کرد، وظیفه هر گروه شرکت کننده در پروژه ساخت ویلا را به صورت دقیق مشخص می‌کند. در این مرحله از ساخت ویلا، معمار پروژه برای پیاده سازی طرح به صورت مداوم روی نقشه نظارت خواهد داشت و صاحب پروژه را از تمام فعالیت‌ها و عملکردهای انجام شده مطلع خواهد کرد.

جهت مشاهده نمونه پروژه های طراحی و ساخت ویلا بروی دکمه زیر کلیک نمایید.

نمونه پروژه های طراحی و ساخت ویلا

یک ویلای رویایی ،روزهای تازه و متفاوت

طراحی ویلا

در این مرحله احتمالا بحث های طولانی مدت و گاها طاقت فرسایی با مشاوران یا تیم معماری خود خواهید داشت. بعد از آن که تمام مواردی که در بالا به آن ها اشاره شد را در نظر گرفتید، باید زمان زیادی برای طراحی ویلای خود اختصاص دهید. تیم های معماری معمولا با استفاده از نرم افزارهایی مانند ۳dmax طرح سه بعدی ویلای شما را ایجاد می کنند. به این صورت می توانید ساختمان رویایی خود را مشاهده کرده و درون آن حرکت کنید. اگر طرح آن مورد پسندتان نبود، میتوانید درخواست کنید که تغییراتی در آن ایجاد شود.

پیشنهاد می کنیم برای آن که ایده های جالبی در زمینه طراحی ویلا داشته باشید، به سایت هایی مانند Pinterest و اینستاگرام سری بزنید.  Pinterestو اینستاگرام به شما این امکان را می دهد که برای فضای داخلی آشپزخانه، اتاق خواب، نشیمن و حتی حمام و سرویس بهداشتی هم ایده های جالبی برای الهام گرفتن پیدا کنید. در نهایت طرح ویلای شما باید دقیقا همانی باشد که شما آرزویش را داشتید.

طراحی ویلا

ساخت ویلا

بعد از آن که نقشه های مورد نظر خود را تهیه کردید، باید آن را به تایید شهرداری برسانید و بعد از دریافت مجوز ساخت و ساز، کار ساخت ویلای خود را آغاز کنید. آغاز پروژه معمولا با عملیات آزمایش میزان تخلخل خاک توسط مهندسین و انجام امور زیر ساختی مانند کندن پی و تنظیم ارتفاع زمین صورت می گیرد. در این مرحله از طراحی و ساخت ویلا باید تمام موارد ایمنی مانند قرار گرفتن در معرض سیلاب، ضد زلزله بودن و عدم آسیب به محیط زیست رعایت شود.

شما به عنوان صاحب پروژه، در تمام مراحل طراحی و ساخت ویلا باید درگیر باشید. با آن که این کار ممکن است خسته کننده و حتی در زمان هایی بسیار ناامید کننده باشد، اما باید در تمام طول پروژه نظارت کافی داشته باشید تا مطمئن شوید که ویلای ساخته شده هنوز هم با طرح اولیه شما مطابقت دارد. زمانی که به مرحله طراحی داخلی و نصب کلیدها، کابینت ها، کمدهای دیواری و سیستم روشنایی می رسید، مهم است که مطمئن شوید انتخاب تجهیزات و نصب آن ها دقیقا مطابق با خواسته های قبلی شماست. مراحل طراحی و ساخت ویلا بسته به نوع پروژه، تیم معماری و بودجه شما، می تواند از چند هفته تا چند ماه طول بکشد. داشتن صبر و حوصله و همچنین برنامه ریزی دقیق، به کاهش فشار و استرس شما در این مدت کمک زیادی می کند. در نهایت به خاطر داشته باشید که بعد از پشت سر گذاشتن سختی ها، نوشیدن یک فنجان چای در کنار خانواده در ویلای رویایی تان، تمام خستگی ها را از تنتان بیرون می کند.

همکاری با یک تیم حرفه ای طراحی و ساخت ویلا با سابقه کار زیاد و درخشان شما را در رسیدن به رویایتان یاری می کند.

تماس با ما

لطفاً جهت دریافت اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان در خصوص طراحی و ساخت ویلا با ما تماس بگیرید.