نورپردازی سالن کنفرانس

نورپردازی سالن کنفرانس یک جنبه مهم در ایجاد فضای مناسب و جذاب برای جلسات و همایش‌ها است. این نوع نورپردازی به منظور ایجاد اتمسفری مطلوب و تأثیرگذار در محیط کنفرانس انجام می‌شود. در حقیقت نورپردازی سالن کنفرانس از عوامل مهم تجهیز سالن کنفرانس به شمار می‌آید.

افرادی که کار برنامه‌ریزی کنفرانس ها و انتخاب محل برگزاری آنها را بر عهده دارند با توجه به موضوع کنفرانس و تیپ شخصیتی مدعوین به نورپردازی سالن کنفرانس می پردازند. بنابراین ساختار و طراحی سالن کنفرانس از اهمیت بسیار زیادی برخوردار بوده و باعث محبوبیت و شهرت و آوازه آن سالن کنفرانس خواهد شد.
افزایش شهرت و نام نیک هتل ها و همچنین سالن های کنفرانس به طراحی و دکوراسیون سالن کنفرانس آنها بستگی دارد. گروه نیکان برای رسیدن به این مهم در کنار شماست.

دنبال نورپردازی سالن کنفرانس خودت هستی؟

جهت دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

97 87 77 88 – 021

اصول نورپردازی سالن کنفرانس

در شرایط مختلف، نوع بهره برداری از سالن کنفرانس متفاوت می باشد.

1) بیشتر تمرکز جلسه بر روی بحث و گفتگو می باشد.
2) موضوع جلسه بصورت اسلاید هایی در می آید که توسط ویدئو پروژکتور نمایش داده می شوند.
3) از بوردها و تصاویر نصب شده بر روی دیوار برای توضیح مطلب استفاده می شود.
در هر کدام از این شرایط نورپردازی سالن کنفرانس باید متفاوت و متناسب با نوع جلسه باشد تا تاثیر بیشتری روی افراد گذاشته و افراد با تمرکز بالاتری به مطالب ارائه شده توجه کنند.

در ادامه به چند مورد مهم در نورپردازی سالن کنفرانس اشاره می کنیم :

نورپردازی مدرن
نورپردازی سازمانی

اهمیت نورپردازی سالن کنفرانس

چه در یک سالن کنفرانس کوچک باشید چه در یک سالن همایش بزرگ، باید به فکر روشن نگه داشتن سالن در شرایط مختلف باشید. برای نورپردازی سالن کنفرانس از لامپ های SMD و همچنین پنل های LED می توان استفاده کرد.

به طور کلی باید روی تمام صندلی ها روشنایی مناسب تعبیه کرد چرا که کمبود نور باعث خستگی چشم و کم شدن حوصله مخاطبان می شود.

علاوه بر این، فعالیت های مختلفی از جمله یادداشت برداری، تهیه سخنرانی و صحبت کردن در سالن کنفرانس، به نورپردازی مناسب نیاز دارند. با توجه به تغییر فعالیت ها، ممکن است به یک سیستم کنترل نیاز داشته باشید که بتوانید روشنایی سالن را کمی تغییر دهید.

نورپردازی سالن کنفرانس با طراحی 3D رایگان

جهت دریافت مشاوره رایگان با ما تماس بگیرید.

97 87 77 88 – 021
نورپردازی تخصصی سالن کنفرانس

چند نکته برای نورپردازی سالن کنفرانس

  • اگر قصد طراحی سالن کنفرانس را دارید، باید بدانید که اولین کاری که معمولا در این سالن ها انجام می شود، به اشتراک گذاشتن ایده ها در بین همکاران از طریق ارتباط چهره به چهره و یادداشت برداری است. نورپردازی باید به اندازه کافی برای توجه و درگیر نگه داشتن افراد و در عین حال تابش نور ملایم به منظور جلوگیری از ایجاد چهره های خشن و غیر دوستانه لازم است.
  • رنگ های گرم که شامل نور زرد می شوند، آرامش بیشتری برای افراد به ارمغان می آورند. در عین حال رنگ های سرد (سفید متمایل به آبی) افراد را بیشتر هوشیار نگه می دارند. در حالی که ممکن است وسوسه شوید از نورهای سرد استفاده کنید، اما توصیه می کنیم که در یک طیف خنثی باقی بمانید. ترکیبی از نورهای سرد و گرم می تواند در عین هوشیار ماندن افراد، باعث شود که چهره ها نیز دوستانه تر به نظر برسند.
  • در صورت استفاده از دوربین های تصویربرداری در سالن کنفرانس می بایست از استفاده نور سرد صرفنظر نمایید.
  • هر قسمت از نورپردازی، نباید طوری باشد که پرتو نور به شکل مستقیم به سمت چشم حضار باشد.

تجهیزات روشنایی سالن کنفرانس

  • در محاسبات خود بازتاب نور از سطوح مختلف مانند دیوارها یا تجهیزات نورپردازی سالن کنفرانس را هم در نظر داشته باشید. به همین دلیل بهتر است حتماً در دکوراسیون سالن کنفرانس از پوشش هایی در کل سالن استفاده شود که بازتاب ناخواسته نور از نقاط مختلف به حداقل برسد.
  • سالن های کنفرانس به سطح نور ۵۰۰ لوکس نیاز دارند. درجه تابش خیره کننده یکپارچه ۱۹، یکنواختی باید حداقل ۰.۶۰ باشد. توصیه می شود که شاخص رندر رنگ ۸۰ یا بالاتر باشد.
  • برای روشنایی عمومی می توان از چراغ های فلورسنت کارآمد 4×14 یا 4×18 و همچنین پنل های LED با راندمان بالاتر استفاده کرد.
  • برای نورپردازی دیوارها می توان از چراغ های وال واشر استفاده کرد. نورافکن ها همچنین می توانند مناطق مهم را برجسته کنند، طرح های مختلف نور را می توان ایجاد کرد.
نتیجه‌گیری

یکی از مباحثی که در طراحی سالن های کنفرانس توجه خاصی را طلب می کند نوع نورپردازی سالن کنفرانس است . طراحی دکوراسیون و نورپردازی تاثیر بسیار زیادی بر نحوه ارائه مطالب و میزان تاثیرگذاری آنها دارد.